21.10.2024
Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Finanční přípravu na důchod není radno podceňovat. Jde totiž o jeden z nejvýznamnější faktorů, které ovlivňují, jak dlouhý a spokojený život budeme mít. Tématu zajištění na stáří bychom se měli začít věnovat už kolem 30. roku života, radí František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Dobré je si spočítat, jakou částku budeme potřebovat pro zajištění spokojeného stáří a ověřit si, zda nám na to bude stačit pouze starobní důchod. A podle toho si začít případně spořit.
Pokud nejste s odhadovanou výší vašeho budoucího důchodu spokojeni, může být pro vás dobrým řešením doplňkové penzijní spoření. Jakou částku byste si na důchod mohli ušetřit za přispění státu i zaměstnavatele, vám přehledně ukáže naše kalkulačka.
A kde orientační výši vašeho důchodu zjistíte? Nejlépe v Informativní důchodové aplikaci (IDA), kterou poskytuje ČSSZ. Tato kalkulačka pracuje s reálnými daty v evidenci sociální správy, a proto si tak i můžete zkontrolovat, zda vám v evidenci nechybí nějaký důležitý údaj.
Informativní důchodová aplikace (IDA) je dostupná na ePortálu ČSSZ a využít ji můžete, pokud je vám alespoň 19 let a nejméně rok jste si platili důchodové pojištění, případně ho za vás platil stát. Spolu s odhadovanou výší důchodu vám IDA sdělí i den, kdy vám vznikne nárok na starobní důchod.
Kalkulačka je však pouze orientační. Vždy vychází z dat platných v době, kdy jste vyplnili potřebné údaje. Přesnou výši a jistotu nároku na důchod získáte vždy až ve chvíli, kdy o něj oficiálně požádáte.
Chcete se dozvědět o aplikaci IDA víc, nebo vás zajímá, jak se do výše důchodu započítává péče o dítě, nebo práce či studium v zahraničí? Pusťte si nový díl podcastu NN Fresh Orange, ve kterém se o těchto tématech rozpovídal Kryštof Zrcek, ředitel sekce sociálního pojištění České správy sociálního zabezpečení.