Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
S prvními slunečními paprsky se objevují i první jarní bylinky. Načerpejte sílu a vitamíny!
Štítky: #jídlo, #motivace, #rady, #zajímavosti, #životní styl,
Text: Tereza Bušová
Foto: Archiv
Podívejme se na šest bylinek, které mají léčivé účinky a natrháte si je už začátkem dubna. Poradíme, která rostlinka je nejlepší do pomazánky a která se hodí na čaj nebo k jarní očistné kúře.
Na zahrádce na ní koukáme jako na plevel, ale pampeliška umí být i užitečná. Látky v ní obsažené povzbuzují trávení, pomáhají při detoxikaci organismu a při revmatismu. Mladé lístky rozhodně doporučujeme do salátu, svou chutí i tvarem připomínají rukolu. Kořen můžeme nařezat na kostičky, usušit v sušičce na ovoce a vyrobit si tak zdravou svačinku. Z květů se dělá pampeliškový med, který je skvělým pomocníkem při boji proti kašli a nachlazení.
Stejně jako běžný česnek je i ten medvědí skvělou ochranou proti všem bakteriím, působí totiž protizánětlivě a navíc obsahuje hodně vitamínu C. Sbírají se hlavně listy, které můžete použít všude tam, kde byste použili klasický česnek. Přidává se třeba do tvarohových pomazánek nebo se z něj vyrábí pesto. Někdo používá listy i místo špenátu, v tom případě doporučujeme česnek namíchat s mladými kopřivami v poměru 1:1.
Kopřivu netřeba představovat. Její žahavé listy nás sice mohou pěkně potrápit při sbírání, ale skvěle fungují na léčbu revmatismu, navíc urychlují hojení a působí protizánětlivě. Povařený kořen kopřivy působí proti vypadávání vlasů, zatímco čaj z kopřiv je vynikající na pročištění organismu. Spařené mladé rostlinky jsou ideální přísadou do salátů či pomazánek, někdy se přidávají i do velikonoční nádivky.
Tahle nenápadná a podle přízviska skromná květina v sobě ukrývá celou řadu cenných minerálních látek a vitamínů. Pomáhá při kašli a zahlenění, šťáva z čerstvých květů působí blahodárně na problematickou pokožku s akné nebo ekzémem. Pokud hledáte nejlepší bylinku k detoxikaci organismu, je jí právě sedmikráska. Navíc jsou její květy ozdobou každého jarního salátu.
Žluté květy najdete hned po zimě na vlhkých pasekách nebo ve starých lomech. Pomohou vám zbavit se nachlazení a kašle, uvolňují totiž zahlenění v průduškách a působí proti zánětům. Sbírají se především květy, které obsahují řadu léčivých látek od vitamínu C přes zinek až po třísloviny a hořčiny. Podbělový odvar můžete popíjet jako čaj nebo ho použít jako kloktadlo při zánětech a aftech v ústech. Stačí přelít hrst podbělu horkou vodou a nechat deset minut vylouhovat.
Další jarní bylinka, která kvete od března až do července. Lístky kvetoucí rostliny se používají místo pepře, nasekané se hodí do omelety nebo do velikonoční nádivky. Odvar z této rostlinky se dříve používal na omývání ran, můžete ho ale popíjet i jako čaj, který uleví po těžkém obědě. Látky obsažené v popenci mají desinfekční a hojivé účinky, jeho silice pomáhají při poruchách trávení nebo při dýchacích obtížích.
05.04.2019
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.