Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
V noci ze soboty na neděli jsme si mohli přispat o hodinu déle. Proběhla totiž změna letního času na zimní. Ačkoliv se tentokrát jednalo o tu příjemnější variantu, tj. o prodloužení noci, mohla tato změna mnoha lidem rozhodit spánkový režim. Kvalitní a dostatečný spánek je přitom pro naše tělo velice důležitý.
Štítky: #motivace, #Night Run, #pojištění, #připojištění, #riziko, #rizikové životní pojištění, #sport, #životní pojištění, #životní styl,
Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na posun času si lidé zvykají asi týden. Problém se změnou letního času na zimní mohou mít především lidé, kteří jsou ranní ptáčata. Jejich tělo je totiž přivyklé chodit brzy spát a také brzy vstávat. Kvůli změně času chodí spát o hodinu později, ale ráno se stejně vzbudí v čas, na který jsou zvyklí. Spí tak minimálně o hodinu méně.
A jak dlouhý spánek je pro náš organismus ideální? Obecně se vhodná délka spánku u dospělého člověka udává v rozmezí šesti až osmi hodin denně, je ale důležité přihlížet k individuálním potřebám každého z nás. Spánek kratší než šest hodin však lékaři důrazně nedoporučují nikomu – ani workoholikům, kteří tvrdí, že čtyři až pět hodin spánku jsou pro ně tak akorát. Tito lidé si totiž svým přístupem mohou způsobit zdravotní problémy – a v krajních případech si dokonce zkrátit život.
Nedostatek spánku způsobuje mnoho fyzických i psychických problémů. Mezi ty nejčastější patří především zvýšený výskyt různých kardiovaskulárních onemocnění, jako je například ucpání tepen, slabý nebo silný tep a zvýšený krevní tlak. Právě zvýšený krevní tlak je jedním z projevů nedostatků spánku, který na sobě můžete snadno zpozorovat i sami, a problém tak začít včas řešit.
Dalšími projevy dlouhodobé spánkové deprivace jsou zvýšená hladina cukru v krvi, podrážděnost, bolesti hlavy, deprese, ale také halucinace. Nedostatek spánku může být také důvodem, proč ručička vaší váhy neustále stoupá k vyšším a vyšším číslům. Lidem, kteří spí šest a méně hodin, se totiž netvoří dostatek leptinu – hormonu, který navozuje pocit sytosti a reguluje ukládání tuků. Organismus navíc nedostatek spánku vyvažuje větším energetickým příjmem. Čím méně tedy budete spát, tím více kalorií si vaše tělo během dne vyžádá.
Pokud spíte nepravidelně, nebo si chodíte lehnout až k ránu a následně dospáváte přes den, dochází k poruše tvorby hormonu melatoninu. Melatonin se tvoří v mozku během spánku a právě díky němu se ráno cítíte odpočatí a svěží. Je přirozeným antioxidantem a v těle působí proti
škodlivým látkám, které útočí na dědičnou informaci v DNA tělesných buněk a mohou tak
vyvolat rakovinotvorné bujení.
Stejně tak se nedoporučuje ani dohánění spánkového deficitu vzniklého během pracovního týdne o víkendu. Pokud si totiž v sobotu dopřejete namísto obvyklých šesti hodin spánku rovnou dvanáct, může dojít k narušení spánkového rytmu a k následné nespavosti a dalším poruchám spánku.
Pokud naopak svému organismu dopřejete dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, budete se cítit lépe, mít lepší náladu a také toho během dne díky dostatku energie mnohem více stihnete.
Jak ale dobrého spánku docílit? Stačí dodržovat těchto pět základních pravidel:
28.10.2016
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.