Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Možná jste ještě nikdy netrávili tolik času se svými dětmi, partnerem či partnerkou jako nyní během státem nařízeného nouzového stavu. Jak tohle období zvládnout a udržet si dobré vztahy v rodině?
Štítky: #motivace, #rady, #zajímavosti, #životní styl,
Text: Zuzana Burešová
Foto: Archiv
Zeptali jsme se PhDr. Petra Šmolky, manželského poradce a psychologa.
Osobně se domnívám, že u nás nedojde ani k jednomu. Život „v ponorce“ zpravidla pouze posílí prožívané emoce. Nejen negativní, ale někdy i ty pozitivní. Přesto se nedomnívám, že by se běžný český pár v tomto období z nedostatku lepší zábavy snažil o početí dalšího člena rodiny. Zvlášť v případě, má-li doma velice účinný antikoncepční prostředek – potomky, jimž je bráněno trávit dny ve školách a školkách. Trochu bych se spíše obával, že dalším z možných dopadů dnešních opatření mohou být útěky potomků z domova, zvláště těch, co se dosud s rodiči znali vlastně jen tak „od vidění“.
Běžně spolu údajně manželé trávili zhruba 60 hodin bdělého stavu týdně. S dětmi, zejména pak těmi většími, ještě výrazně méně. Dnešní obrázek české rodiny se od toho tradičního výrazně liší. Tak intenzivně a dlouho jsme se svými bližními nikdy nebyli. Až se život vrátí zase k normálu, bude mít mnohý z nás spoustu materiálu k popisu života v ponorkách. Kdosi moudrý jednou řekl, že je dobré zvolit si za životního souputníka toho, jehož charakteristiky nám převážně nevadí. Pro zastánce zamilovanosti to bylo konstatování jen těžko přijatelné, s dnešními zkušenostmi mi však připadá dost výstižné a užitečné.
Jistě jsou rodiny, které tuto situaci společně zvládají. Kde si jednotliví členové jsou navzájem oporou. Omezení kontaktu se širší rodinou může mít také něco do sebe. Méně se vídáme s tchány a tchýněmi, ti starší s vnoučaty. O to více se na ně pak můžeme těšit. Společně sdílená omezení a s nimi spojené prožitky mohou naše vztahy posílit. Je to šance, abychom mohli ty druhé něčím překvapit. Něčím pozitivním, co by do nás dříve byli bývali neřekli.
Chybějící ventily vedou k tomu, že dříve či později začneme své okolí „prudit“. Dle možností bychom si i v této době nějaké ventily mimo rodinu nalézt měli. Zatím nám nikdo nebrání v tom, abychom se šli ven proběhnout nebo naštípat dříví či poklidit konečně ten nepořádek v garáži, ve spíži nebo dětském pokoji.
Obávám se, že k tomu dojít může. Nějaká omezení nepochybně přijdou. Půjčky bude zas třeba splácet, pracovní resty dohánět. Dočasně se asi zvýší nezaměstnanost a někdy i zadluženost. Nevím, zda půjde převážně o bouřky. Ty mají jednu nespornou výhodu – mnohdy pročistí atmosféru. Podzimní pošmourno a občasné plískanice bývají horší. Zkusme občas přistihnout své bližní i při něčem, co je nám milé, a dejme jim to patřičně najevo.
Hypoteticky jistě může. Záleží to ale na obou stranách. Budeme-li se snažit pouze o to, abychom suplovali školu, pak je sporné, zda je více společně tráveného času zrovna výhodou. Nadějnější pro vzájemné vztahy je, když si najdeme čas i na společnou hru. V lepším případě tu, kdy budeme ctít olympijskou myšlenku, totiž že není důležité za každou cenu zvítězit, ale zúčastnit se.
09.04.2020
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.