Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Přemýšlíte, jak se zbavit stresu a napětí?
Štítky: #motivace, #rady, #sport, #úraz, #zajímavosti, #závažná onemocnění, #životní styl,
Text: Zuzana Burešová
Foto: Archiv
Vyzkoušejte vodní terapii Watsu. Voda má schopnost naše tělo uvolnit, očistit fyzicky i energeticky a navodit stav pohody. Povědomí o vodní léčebné metodě se snaží v Česku šířit Dita Bartoňová, prezidentka Sdružení vodních terapeutů.
Pro mě se voda stala druhým domovem a pomocníkem jak v profesním, tak soukromém životě. Když mám potřebu odpočinout si od rychlého běhu všedního dne, naložím se do vany. Instinktivně jsem ji vyhledávala i v období těhotenství. Už tehdy jsem vnímala, jak odplavuje tělesné napětí a obavy. Ve vodě jsem cítila větší propojení s dítětem a na základě těchto zkušeností jsem se rozhodla prožít ve vodě i porod. Myslím, že to byla skvělá volba, protože jsem se i přes silné bolesti vyhnula porodním komplikacím.
Mezi pasivní vodoléčbu patří třeba vířivé vany, koupele obohacené minerály nebo skotské střiky. Aktivní rehabilitací může být plavání nebo cvičení ve vodě, ale u všech těchto metod chybí lidská empatie a přímý kontakt s terapeutem. A to právě Watsu zprostředkovává. Terap
eut klienta plynulými pohyby protahuje a masíruje. Teplá voda postupně uvolňuje svaly a navodí stav hluboké relaxace, kdy se člověk pomalu zbavuje napětí a stresu.
Klienti prožívají hluboké uvolnění, zklidnění, stavy blaženosti, odevzdání a vděčnost. Více si uvědomují vlastní tělo, cítí větší pružnost a svobodu v pohybu, ze kterého se vytrácí bolest. Mohou pociťovat sounáležitost a bezpečí připomínající mateřskou lásku. Díky vodnímu prostředí dochází ke zpomalování tělesných funkcí a vyčištění mysli.
Watsu vychází ze staré techniky japonské masáže zvané Shiatsu, v překladu tlak prsty. Tato tradiční léčebná technika vznikla již v šestém století a později se začala více opírat o západní fyziologii a psychologii. V roce 1957 získalo Shiatsu oficiální uznání ministerstva zdravotnictví. V 80. letech se začalo experimentovat s prostředím termálních lázní Harbin Hot Springs v Californii, kde se začaly prvky Shiatsu převádět do vody. Nová technika dostala pojmenování Watsu jako zkratku složení slov "WATer" a "shiatSU". Ve spolupráci s fyzioterapeuty se dále rozvíjela a rozvíjí dodnes
.
Využití Watsu patří do regenerační i rehabilitační oblasti. Obecně je blahodárné pro každého člověka v jakémkoli věku, protože pozitivně ovlivňuje vše, co je pro kvalitu našeho života důležité, oblast tělesnou i duševní. Terapii nejčastěji vyhledávají lidé vystavení stresu, lidé s posttraumatickým syndromem nebo syndromem vyhoření, těhotné ženy, sportovci, senioři i děti. Terapii ocení i ti, kteří mají sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Často přicházejí klienti po úrazech nebo když mají různé degenerativní onemocnění. Nehodí se ale pro lidi trpící záněty, akutním výhřezem ploténky, po úrazu krční páteře, s žilní trombózou nebo stavy znemožňujícími pobyt v teplé vodě.
Za vzděláním jsem ze začátku opakovaně cestovala do Indie, Itálie a Maďarska. Poprvé jsem se o Watsu doslechla v komunitním městečku Auroville, které leží v jihovýchodní části Indie. Toto místo vyhledávají nebo tam natrvalo žijí lidé z různých částí světa, které pojí zájem o osobní rozvoj nebo ekologii. Nachází se zde i jedno z mezinárodních vzdělávacích Watsu center.
Mým významným učitelem se stal fyzioterapeut a bývalý trenér olympijských plavců Gianni De Stefani, který stál u zrodu Watsu. Společně jsme zorganizovali několik kurzů v Česku, kde se začali školit moji dnešní kolegové. Se dvěma z nich jsme o něco později založili i Sdružení vodních terapeutů a první českou školu, kde se vodní terapie vyučují s mezinárodní platností.
V 80. letech se šířila po USA. Mezi první evropské země, kam Watsu doputovalo začátkem 90. let a kde začaly vznikat další odnože vodních terapií, patří Švýcarsko. O dalších deset let později se terapie dostaly do východní Evropy a Asie. Dnes už je Watsu rozšířeno ve všech koutech světa. V registru Worldwide Aquatic Bodywork Assotiation najdeme přibližně 5000 certifikovaných terapeutů a stovku lektorů s oprávněním vyučovat různé stupně Watsu a další příbuzné techniky. V Česku máme nyní dvanáct certifikovaných terapeutů a tři lektory. Těší nás, že lidé pozitivně sdílí svou zkušenost ve svém okolí, a tak se tahle terapie postupně dostává do povědomí veřejnosti.
Odpověď na tuto otázku je jednoznačná. Jsem milovnicí vody a masáží, takže Watsu je skvělá kombinace. Ještě více si užívám doplňkové techniky pod vodou, jako třeba Oceanic Bodywork Aqua (OBA) nebo vodní tanec Wata (WAser TAnzen), kdy tělo ve vodě svobodně vlaje. Dokážu relaxovat, když si terapii dopřávám sama pro sebe, ale klid a vděk prožívám, i když ji nabízím druhým. Někdy samozřejmě cítím únavu a nechce se mi pracovat, ale to se obvykle změní v momentě, kdy se ponořím do bazénu a obklopím se teplou vodou.
20.03.2019
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.