Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Umíte dýchat? Že to umí každý? Abyste se nedivili.
Štítky: #motivace, #rady, #sport, #zajímavosti, #životní styl,
Text: Jana Bohutínská
Foto: Archiv
Když totiž nebudete brát dýchání jako samozřejmost, ale trochu se na něj zaměříte, dost vám to do života přinese.
V dospělosti umí většina z nás chodit, sedět, ležet a spát… a taky dýchat, protože bez kyslíku to prostě nejde. Všechno to ale často děláme nevědomě.
Trochu jiná otázka je, jestli to všechno děláme správně. Rozhlédněte se po ulici. Uvidíte lidi s ohnutými zády, vysunutou hlavou, s těžkými taškami přes rameno. Nebo kolik lidí se snaží alespoň o aktivní sezení se zapojením svalů? Víc se jich zhroutí do židle a soustředí se na práci, televizi, cokoliv. Na to, že mají nějaká záda, páteř, nohy a ruce, nemyslí, dokud je něco z toho nezačne pekelně bolet. O sezení se mluví jako o zabijáku, který zkracuje život a (spolu)způsobuje tolik zdravotních potíží a nemocí, že vás z toho raz dva popadne panika. Zvlášť pokud hodně sedíte. Mimochodem, co teď děláte? Sedíte? Tak vidíte.
Nebo se zeptejte ve svém okolí, co dělají lidi, když vylezou ráno z postele. Zřejmě vás čekají litanie o spánkové deprivaci, únavě, bolestech. A pak to zkuste ještě s dechem. Vsadím se, že hodně z nich se na vás bude dívat dost nechápavě, když s nimi budete chtít probrat jejich dechové vzorce. Na dech nemyslí většinou nikdo. A přitom by nám to kolikrát prospělo a pomohlo.
Pokud si otevřete Wikipedii, zjistíte, že dýchání „je proces výměny plynů, zejména kyslíku a oxidu uhličitého, mezi organismem a jeho externím prostředím. Projevem tohoto procesu navenek je dech“. Člověk při dýchání spotřebovává kyslík a vydechuje oxid uhličitý. Skrze dýchání tak je v přímém spojení s okolním prostředím.
Nechme teď stranou ekologické aspekty, tedy to, jaký vzduch vlastně dýcháme. A zaměřme se na to, jak lidé k dýchání vědomě přistupují. Těžko přitom opominout jogínskou praxi, kde mají dechové techniky a cílená kontrola a regulace dechu podstatné místo. Jak připomíná Ananda Balayogi Bhavanani s odvoláním na staré indické texty, „dech je život a život je dech“.
Rozdíl mezi každodenním, často povrchním dýcháním a hlubokým dechem si může každý uvědomit soustředěným dýcháním do břicha nebo hrudníku. „Dýchání je nejrychlejší, nejlevnější a nejúčinnější cesta ke klidu ve chvílích napětí, vyrovnání se s tlaky okolí a zlepšení našeho celkového zdravotního stavu a pocitu tělesné a duševní pohody,“ píše psycholog, psychoterapeut a lektor Michal Petr na svém blogu.
Upozorňuje přitom, že špatné dýchání má taky svoje následky – nižší výkonnost plic, omezený přívod kyslíku do mozku, vyšší tlak, rozhašený žaludek a tak dále. Což jsou argumenty, proč se vlastním dechem vážně zabývat. Správné dýchání je narušováno špatným držením těla. Kruhem se vracíme na začátek, k chůzi, sezení a ležení.
Stres, spojený s trémou, nervozitou, napětím, úzkostí, panikou. Snaha seznámit se se svým dechem a naučit se s ním pracovat vám může dát výbavu, která se hodí třeba při pracovní prezentaci, když jdete na rande nebo někoho žádáte o ruku.
Zároveň zapojte myšlení. Vezměte si k srdci, co tvrdí zdravotní psycholožka Kelly McGonigalová: Stres škodí hlavně tehdy, když v jeho škodlivost věříte. „Pokud změníte své smýšlení o stresu, změníte také reakci svého těla na stres.“ Tak se nebojte a prodýchejte to.
10.10.2018
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.