Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Znáte rčení „Kdo je připraven, není ohrožen!“? Tak přesně tohle platí i pro vaši zahradu, kterou je potřeba začít pomalu chystat na zimní spánek.
Možná si říkáte, že vás zbytečně strašíme nějakou zimou, vždyť sotva je polovina října. Ale! Vaše zahrada sice ještě vydá kus ze svého bohatství – třeba jablka či ořechy, ale také už začíná být po létě v plném provozu unavená. Její příprava na zimu navíc není otázka chvilky. Je to dlouhodobější proces, při kterém je potřeba být důsledný a vše kolem domu zazimovat. Čím pečlivěji se o svou zahradu postaráte teď, tím méně vás čeká práce na jaře a více úrody a krásy v plně vegetačním období příštího roku. Na co tedy hlavně nezapomenout a kde začít?
Když vyjdete na terasu nebo na zápraží domu a rozhlédnete se po své zahradě, určitě si řeknete něco ve smyslu: „Tak, kde mám začít?“. Je to jednoduché – odkud začnete, je čistě na vás. Věříme, že jste si oddychli. Pokud přeci jen chcete být trochu systematičtí, začněte nejprve sklizní a zazimováním skleníku. Když si jej totiž takto připravíte už teď, budete se těšit ze salátu třeba ještě v pozdním podzimním čase. Cokoli, co sklidíte, je potřeba také správně uchovávat. Nejlépe uděláte, když posbírané ovoce uklidíte do sklepa, kde je chladněji. Jednak vám déle vydrží, třeba i na kus zimy, ale také si uchová daleko více vitamínů a minerálů. Nezapomeňte sklep občas provětrat kvůli vlhkému vzduchu a jako prevenci vzniku plísní.
Už ve školce nás učili malovat od shora dolů, maminky pak utírat prach ve stejném směru. To samé je vhodné aplikovat také u zazimování zahrady. Všechno na ní si zaslouží vaši maximální péči, stejně tak stromy, keře a keříky. U užitkových stromů udržujte tvar koruny, odstraňte zdvojené větve a zkraťte nárůsty. Pokud máte živý plot, zarovnejte jej hezky do rovna. Ovocné stromy zbavte suchých a zlomených větví, mladých větví, které rostou kolmo k obloze, a prostříhejte vnitřní část koruny. Suchých a zlomených větví se zbavte například také u rybízu nebo angreštu. Jako další krok můžete zvolit péči o trávník. I ten si zaslouží být bez chybičky. Posekejte jej do výšky přibližně tří až čtyř centimetrů. Zbavte ho nepořádku ze stříhání stromů, spadaného listí, posekané trávy i krtinců. Trávník pohnojte a posbírané listí pak poházejte do okolí stromů jako ochranu před mrazem.
Nelze si jich nevšimnout nebo je opomenout. Aby na jaře měly zase svůj šarm a půvab, je potřeba jim dopřát řádnou kosmetiku. Spadaná a odkvetlá květenství odstraňte a zkraťte podle potřeby výhony. Půdu rostlinek prokypřete a naneste na potřebnou vrstvu kompostu, aby měly dostatek živin na zimu a počátek jara. Truhlíky můžete pro podzimní a zimní období vyplnit například vřesem a dozdobit větvičkami jehličnatých stromů. Pozor si ale dejte například na dužnaté plody, které podléhají mrazu.
Během jarního a letního období vaše záhony zužitkují velkou část živin v půdě. Proto je potřeba, aby si vaše záhony odpočinuly a získaly živiny nové. Půdu je potřeba pořádně zrýt. A když říkáme pořádně, myslíme opravdu pořádně. Zbavte ji také zbytečného plevelu. Následně je potřeba jí dopřát dostatek hnoje nebo kompostu, odkud dané živiny získá zpět. Pokud jste puntičkáři a musíte mít všechno srovnané, tak teď je ta chvíle, kdy se sami sobě můžete stát rebelem. Hroudy vzniklé rytím nechte tak, jak jsou, aby pořádně promrzly. Tím se zničí i jednoleté plevele, bakterie, plísně a další nešvary.
Až jaro zaklepe na dveře, nezapomeňte na záhonu vysadit jinou plodinu než loni. U některých rostlin nemusíte čekat až na jaro, zejména se jedná o stromy a keře. Až budete mít připraveno místo pro zasazení, nezapomeňte do jámy přidat kompost, hlínu pak udusejte a pečlivě zalejte. Na podzim je také vhodné zasadit například jahody, česnek, cibuloviny (tulipány) nebo většinu trvalek.
Velký kus práce na zazimování zahrady máte za sebou, ale tím nekončíme. Neúprosný je v zimě mráz. Proto ukliďte vše, co by mohl poničit. Vypusťte vodu z rozstřikovačů, uzavřete přívod vody, smotejte a ukliďte hadice na zalévání. Pokud máte na zahradě bazén, nechte v něm pouze 2/3 vody, uschovejte filtrační zařízení a vyčistěte jej. Stejně tak ukliďte terasu, pergolu či jiné posezení od nečistot a spadaného listí. Ošetřete dřevěné části konzervačním olejem, ukliďte nebo alespoň zakryjte nábytek. A na úplný závěr se postarejte také o zahradní náčiní. Pečlivě jej očistěte, nůžky a nože naostřete. To samé platí také pro stroje, které využíváte pro péči o zahradu.
Nakonec je příprava zahrady na zimu docela fuška, ale věříme, že vše krásně zvládnete. Na jaře a v létě příštího roku se vám vaše zahrada štědře odmění.
15.10.2020
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.