Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Přemýšlíte nad tím, jak se stravujete?
Štítky: #jídlo, #prevence a zdraví, #rady, #závažná onemocnění, #životní pojištění,
Poctivě si připravujete obědy i svačiny do práce, nebo obvykle během pauzy skočíte do pekařství nebo nejbližšího fast foodu? Pokud se častěji kloníte ke druhé variantě, je možná na čase svůj přístup ke stravování přehodnotit. Špatné stravovací návyky a složení stravy mají totiž nejen negativní vliv na vaše zažívání a váhu, ale také mohou výrazně zvyšovat riziko rakoviny. Naopak vyvážený jídelníček obsahující ty „správné“ potraviny nám může pomoci riziko vzniku nádorového onemocnění výrazně snížit. Navíc se díky zdravému jídelníčku budete cítit mnohem více fit a možná se vám podaří i shodit pár kil. A to rozhodně není před začátkem léta na škodu.
Právě proto jsme se rozhodli seznámit vás každý měsíc s jednou ze „superpotravin“, díky nimž bude vaše tělo zdravější a vaše imunita vyšší. V našem seriálu se dozvíte nejen to, které potraviny by ve vašem jídelníčku neměly chybět, ale také důvody, proč jsou právě tyto potraviny prospěšné. A jako bonus vám dáme i několik tipů, jak z těchto potravin rychle a snadno vykouzlit chutný oběd či večeři. Všechny recepty budou velice jednoduché a zvládnou je i naprostí začátečníci. A pokud vaření nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, můžete naše recepty brát jako tip, co si objednat v restauraci. Prevence je totiž v boji s rakovinou naší nejúčinnější zbraní. A ve spojení s dobrým jídlem může být taková prevence docela příjemná.
První potravinou z našeho „super seznamu“ je brokolice. Tato zelenina, původem pravděpodobně z Apeninského poloostrova, by se dala bez váhání označit za bojovníka proti rakovině číslo jedna a hvězdu zdravé výživy.
Obsahuje totiž látky zvané glukosinoláty, které urychlují odbourávání hormonů estrogenů a snižují riziko rakoviny. V celé rostlinné říši se vyskytuje celkem 120 různých glukosinolátů, přičemž brokolice obsahuje dokonce 16 z nich. Jedním z nich je i látka sulforafan, která je vysoce účinná proti rakovinotvornému bujení a navíc podle některých studií snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Mimo to je brokolice také zdrojem mnoha vitamínů (jako A, B1, B2, E) a minerálních látek. Navíc obsahuje ibeta karoten, kyselinu listovou a dokonce daleko více vitamínu C než citrusové plody.
Brokolice má příznivý vliv na trávení a povzbuzuje látkovou výměnu. Pomáhá také při regeneraci sliznic a díky vysokému obsahu draslíku pozitivně ovlivňuje odvodňování organismu. Výzkumy připisují brokolici schopnost hubit v těle některé škodlivé kmeny bakterií a vyzdvihují poměrně silné protisklerotické schopnosti.
Aby se blahodárné účinky brokolice projevily, je nutné ji zařadit do jídelníčku minimálně třikrát týdně, a to nejméně po dobu tří měsíců. Je také nutné dbát na správnou úpravu brokolice, aby se v ní zachovaly všechny důležité látky. Nejvhodnějším způsobem přípravy brokolice je vaření v páře, které nepoškozuje vitamíny a další prospěšné látky v ní obsažené. Doporučená doba vaření v páře je zhruba pět minut. Pokud dáváte přednost vaření ve vodě, nechte brokolici lehce povařit při teplotě zhruba 60 až 70 °C po dobu okolo 10 minut na mírném ohni.
Pokud chcete z brokolice získat maximum sulforafanu, můžete sáhnout po čtyři až pět dnů klíčených brokolicových semínkách. Brokolicové klíčky mají velmi výraznou chuť a dokáží výrazně obohatit každý zeleninový salát, ale konzumovat se dají třeba i jen tak s pečivem. Klíčky „vyrobíte“ tak, že osivo (ideálně v bio kvalitě bez chemického ošetření) před klíčením na pět až šest hodin namočíme a poté necháme klasicky klíčit.
Brokolice je navíc velice variabilní surovina a připravit se z ní dá téměř cokoli, třeba i celé menu.
Předkrm: Tvarohová pomazánka s brokolicí
Na 4 porce budete potřebovat: 100 g brokolice, 100 g termizovaného smetanového sýru (Lučina, Gervais), 200 g měkkého tvarohu, 1 jarní cibulku nebo 1 šalotku, čerstvě mletý pepř a podle chuti také 1 stroužek česneku.
Postup: Brokolici povařte asi 5 minut v páře. Když je měkká, rozmělněte ji šťouchadlem na brambory, přidejte termizovaný sýr, tvaroh, jemně nasekanou jarní cibulku nebo šalotku, čerstvě mletý pepř a případně také prolisovaný česnek a vše promíchejte. Hotovou pomazánku mažte na malé kousky celozrnného pečiva a podávejte jako předkrm nebo třeba jako zdravou svačinu.
Polévka: Brokolicový krém
Na 4 porce budete potřebovat: 750 g brokolice, 10 g másla, 1,5 kostky vývaru, 1 stroužek česneku, 100 ml zakysané smetany nebo šlehačky, sůl, pepř, muškátový oříšek
Postup: Brokolici očistíme, omyjeme a rozdělíme na růžičky, košťály oloupeme a nakrájíme na plátky. Česnek nasekáme a podusíme na rozpáleném tuku spolu s nakrájenými košťály. Přilijeme vývar a povaříme na mírném ohni asi 5 minut. Přidáme růžičky brokolice a vaříme 10 minut. Poté brokolici spolu s vývarem rozmixujeme. Za stálého míchání přidáme smetanu a dochutíme solí, pepřem a strouhaným muškátovým oříškem.
Hlavní jídlo: Kuřecí maso s brokolicí
Na 4 porce budete potřebovat: 4 kuřecí prsa, středně velkou brokolici, 2 cibule, 100 g sýru Niva, jarní cibulku, olej, sůl, pepř
Postup: Na oleji osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku, dokud nezesklovatí. Kuřecí nakrájíme na menší nudličky, přidáme k cibuli a prudce orestujeme, osolíme, opepříme. Poté oheň ztlumíme a necháme maso změknout. Mezitím krátce povaříme brokolici v osolené vodě a přidáme k masu s cibulí. Promícháme, aby se brokolice rozložila, a na závěr posypeme nastrouhanou nivou, aby se na směsi roztekla. Po naservírování na talíř dozdobíme jemně nakrájenou jarní cibulkou. Kuřecí s brokolicí můžeme konzumovat s celozrnným pečivem, případně další zeleninou (vhodná jsou rajčata, díky kterým se blahodárné látky brokolice využijí na 100 procent), nebo s bramborem.
Jak vidíte, příprava brokolice je velice jednoduchá a její účinky na náš organismus skoro zázračné. Vyzkoušíte některý z našich receptů, nebo máte vlastní osvědčený způsob, jak připravit brokolici?
01.07.2016
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.