Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Jméno Varšava asi nepadne na stůl jako první, když uvažujete, kam na prodloužený víkend.
Štítky: #motivace, #rady, #zajímavosti,
Text: Gabriela Bachárová
Foto: Archiv
Nemá tolik historických památek jako Řím ani dechberoucí atmosféru jako Barcelona. Na poklidné podzimní bloumání a rozjímání o ničivé i tvořivé síle člověka je ale jako dělaná.
Varšavu skoro srovnaly se zemí bomby, granáty a úmyslně zakládané požáry po porážce Varšavského povstání za druhé světové války. V ruinách skončilo osm z deseti budov. Po skončení ničivého konfliktu byla polská metropole díky nezměrnému úsilí postavena nanovo.
Ve válce padlo celé historické centrum města. Domy, paláce i kostely, z nichž některé tady stály od třináctého století, však byly co nejvěrněji obnoveny. Ze sutin se lovily kousky ozdobných částí domů, aby byly znovu usazené na své místo. Když člověk stojí uprostřed centrálního Staroměstského náměstí a dívá se na všechny ty architektonické detaily budov, je v pokušení nevěřit, že to je jen dokonalá kopie.
Z trosek vstal i působivě jednoduchý Královský hrad, sídlo polských králů, později i prezidenta. V ruinách ležel až do začátku sedmdesátých let, kdy se začalo s rekonstrukcí. V roce 1974 se na hradní věži opět rozběhly hodiny, které zastavilo německé bombardování. Pro Varšavany to byl silný emocionální moment. Návštěvníci si tu dnes mohou prohlédnout umělecká díla z hradních sbírek, které byly na začátku druhé světové války ukryty do sklepů v okolí Varšavy.
Centrum města zachránila malba italského umělce Bernarda Bellotta, který v 18. století Varšavu zobrazil na svém plátně, a také studentské kresby z meziválečného období. Podle nich se postupovalo při rekonstrukčních pracích. Úsilí vrátit městu to, co mu nepřátelé vzali, bylo v roce 1980 oceněno zápisem na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Dominantou Varšavy je s úctyhodnými 231 metry Palác kultury a vědy, stavba z roku 1955. Nevyšší budova v Polsku. Má více než tři tisícovky sálů a místností. Stavba slouží hlavně jako kanceláře, ale také jsou v ní divadla, kina, muzea, koncertní hala, a dokonce i plavecký bazén. Prohlídka rozlehlých chodeb, chladných mramorových schodišť a obrovských sálů je nevšední připomínkou totalitních časů.
Hrdí Varšavané se s existencí budovy, která byla dárkem sovětského vůdce Stalina a stavělo ji asi tři a půl tisíce sovětských dělníků, nikdy nesmířili. Dílo přezdívané jako Stalinova pomsta je pro ně symbolem ponížení a ruské nadvlády v minulosti. Vážně se proto uvažuje o tom, že stavba zasazená přímo do historického centra města nakonec bude zbourána. Tak se na ni ještě běžte rychle podívat.
A jestli chcete Varšavu obdivovat z nadhledu, vyjeďte výtahem do třicátého patra z celkových dvaačtyřiceti a běžte na vyhlídkovou plošinu. Ze 114 metrů budete mít metropoli severních sousedů vyloženě u nohou.
26.09.2018
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.