Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Víte, co znamená německé „aus Erfahrung gut“, tedy něco jako dobré díky zkušenostem? Přeci AEG.
Štítky: #zajímavosti,
Text: Štěpán Vorlíček
Foto: Archiv
Anebo když jdete do „dé emka“, míříte prostě na drogistické tržiště (Drogerie Markt).
Za názvy řady společností najdeme velice zajímavé příběhy. Jak je to ale se zkratkami? Některá jména i velice zavedených značek, která každodenně slýcháme a říkáme, vás možná překvapí. Tak se pekelně soustřeďte (mimochodem z toho je název “pexeso”) a jdeme na to:
Známá značka sportovní obuvi a oblečení je složeninou prvních slabik jména zakladatele Adolfa “Adiho” Dasslera.
Především na západ od našich hranic známý diskontní potravinářský řetězec a největší konkurent Lidlu založila v roce 1913 německá rodina Albrechtů. Jméno pak vzniklo z „Albrecht Diskont“.
Už ve dvacátých letech minulého století začal v Otrokovicích vyrábět pneumatiky Baťa. V roce 1945 spojením prvních písmen značek Baťa, Rubena a Matador vznikla jedna jediná, dodnes slavná.
Jezdili s ním naši rodiče a dodnes se jedná o známou cestovní kancelář. Tedy vlastně dopravní, vždyť albatros v jeho znaku představuje dálavy — Čedok je totiž složenina: Československá dopravní kancelář.
V názvu slavného průmyslového podniku najdeme dvě jména vyhlášená v druhé polovině devatenáctého století: Českomoravská-Kolben-Daněk.
Známý výrobce československých motorek. Podobně jako konkurenční Jawa byla původně zbrojovkou — v roce 1919 vznikla Jihočeská zbrojovka, která ale vyráběla v Plzni. Později se výroba přestěhovala do Strakonic, kde už zůstala. Když se z továrny stala akciovka, přejmenovala se na „Českou zbrojovku v Praze“ a právě počáteční písmena prvních dvou slov vytvořila populární značku.
Kurýrní firma se zase jmenuje podle počátečních písmen tří zakladatelů Adriana Dalseyho, Larryho Hillbloma a Roberta Lynna.
Drutěva je družstvo s dlouholetou výrobní tradicí. Vzniklo v Brně v roce 1949, v Praze pak v roce 1950 jako první družstvo, které umožnilo lidem s různým typem zdravotního postižení, aby se pracovně uplatnili. Původ názvu družstva by dnes byl přinejmenším politicky citlivý: Družstvo tělesně vadných.
Když elektroniku, tak tu českou! Máte to doma taky tak a vaše kuchyně a komory jsou plné mixérů, trub a vysavačů této domácí značky? Pak vězte, že zkratka znamená „elektrotechnické aparáty“ a v letech 1950 až 1996 se firma jmenovala Elektro-Praga Hlinsko. V Hlinsku sídlí dodnes, ač původním vlastníkem značky byla akciová společnost z pražských Vršovic, která vyráběla rozhlasové přístroje, hrací automaty, transformátory a elektrické ledničky.
Aneb zámky a klíče a kování a tak dále. V roce 1911 založili Alois Fáborský a František Šeda „Továrnu na železné zboží Fáborský a Šeda“ v Rychnově nad Kněžnou. První tři písmena příjmení jednoho ze zakladatelů zůstala značce dodnes.
Slavná italská automobilka si své jméno poskládala z původního jména firmy založené v roce 1899: Societa Anonima Fabbrica Italiana Automobili Torino.
Pamatujete na dřevní dobu „pécéček“? IBM býval pojem. Málokdo ale věděl, že název značí International Business Machines.
Tohle je notoricky známé, ale nezaškodí připomenout. Slavný nábytkářský řetězec takto pojmenoval jeho zakladatel Ingvar Kamprad z usedlosti Elmtaryd ve vesnici Agunnaryd, kde vyrůstal.
Český průmyslník a konstruktér František Janeček ve dvacátých letech minulého století zatoužil vyrábět také motorky. Licenci si koupil od německé společnosti Wanderer. A první slabiky obou jmen daly vzniknout značce slavných českých jednostopých strojů.
Kostičky s čudlíky dobyly svět, který dost možná netuší, že i jejich obchodní značka je pěkně hravá. Název pochází z dánských slov „leg godt“ což znamená „hraj si dobře“.
Pamatujete na „liazky“? Slavné konkurentky tater to dotáhly i na Rallye Dakar. Možná jste nikdy nepřemýšleli nad tím, co zvláštní slovo vlastně znamená. Je to zkratka z „Libereckých automobilových závodů“.
V roce 1902 vzniklo na jihu Čech mlékařské družstvo. Přesněji „Mlékařské družstvo táborské“, jehož počáteční písmena stvořila značku zaregistrovanou v roce 1944.
Tato zkratka znamená jednoduše „Ostravsko-karvinské doly“.
To je rafinerie, sídlí v Pardubicích a zpracovává oleje. Minerální oleje. Tedy „Pardubická rafinerie minerálních olejů“. A máme Paramo.
Název vlastně znamená španělská automobilka: „Sociedad Española de Automóviles de Turismo“.
Podobné slabikování jako ve městě perníku. Slavné mýdlo s jelenem pochází ze „Severočeských tukových závodů“.
Jméno celosvětově známého britského obchodního řetězce má docela prozaické pojmenování. První tři písmena jsou iniciálami jistého T. E. Stockwella, což byl dodavatel Jacka Cohena. Ten si v roce 1919 v Londýně otevřel obchod s potravinami a dvěma písmeny ze svého příjmení název doplnil.
Taky jste si mysleli, že tenhle český výrobce radiokomunikační a zabezpečovací elektroniky a elektrotechniky pro komerční a vojenské použití má něco společného s proslulým vynálezcem Nikolou? Chvíli měl, pak zase nějakou dobu ne. Národní podnik vznikl v pražských Strašnicích v roce 1946 a jeho název se skutečně inspiroval srbským koumákem. Jenomže v roce 1948 se soudruzi ze zemí socialistického bloku názorově rozkmotřili a Jugoslávie se stala ideovým nepřítelem, a tak nebylo žádoucí jméno vynálezce připomínat. Oficiální verze tedy zněla, že jméno společnosti vychází ze slov „technika slaboproudá“.
Legendární pražské divadlo neodkazuje na světelné řízení křižovatek. Jde o „sedm malých forem“, což mělo vyjadřovat původní záměr zakladatelů věnovat se velkému počtu uměleckých žánrů.
Jak prosté, milý Watsone: „továrna na klobouky“. Původně J. Hückel a synové, po znárodnění po druhé světové válce už jen známá zkratka.
Aneb hadraplán, montgomerák či prchající stan. Ikonické tříkolky s koženkovou „kastlí“ asi není nutné představovat. Víte ale, že původně se vozítka jmenovala „Os-kar“, což byla přesmyčka z „kára na ose“? A teprve v roce 1954 s modernizací tříkolky se začal používat i dodnes známý název, jenž pochází z latiny a znamená „král kol“.
Výrobce zemědělské techniky vznikl po válce na zbytcích brněnské zbrojovky. A právě na ni odkazuje jméno, s nímž přišel jeden zaměstnanec, který spojil první písmeno zbrojovky (měla ho i v logu), tedy „zet“, s koncem slova traktor. Právě ten byl prvním strojem vyráběným v nové továrně. Jiné zdroje pak tvrdí, že Zetor znamená „Zemědělský traktor“.
15.10.2018
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.