Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Jaro nám kalendářně zaklepalo na dveře a s ním i potřeba pustit se do pořádného úklidu domácnosti. Jak při něm být efektivní a ještě si udržet úsměv na rtech?
Štítky: #jaro, #motivace, #rady, #zajímavosti, #ženy,
Text: Karolína Rychtecká
Foto: Archiv
Mnozí z vás máte jistě jaro spojené nejen s prvními hřejivými slunečními paprsky a kvetoucími rostlinami, ale také s velkým jarním úklidem. První čerstvý a teplý vzduch doslova nabádá k otevření a vyvětrání všech skříní, poliček a koutů v domácnosti. Přinášíme vám pár tipů, jak vše zvládnout s pohodou, úsměvem a naprostou grácií. A ještě si takový úklid možná i užijete!
Velký úklid vyžaduje velký řád. Velmi se vyplácí rozdělit si generální úklid na několik částí. Jednak tak získáte úseky práce, za které se můžete poplácat po rameni, a zároveň si i mezi jednotlivými etapami stihnete odpočinout u šálku kávy a pokochat se tím, co už máte za sebou. S jednoduchým plánem tak nad úklidem strávíte třeba více dní, ale budete mít během dne čas se věnovat i sami sobě a relaxovat s nesmírně dobrým pocitem. Rozhodně doporučujeme rozvrhnout si etapy třeba po místnostech a v jednotlivých místnostech pak na dílčí úkoly.
Ten pocit určitě znáte. Povíte si, že teď je ten ideální čas na pořádný úklid, vše si připravíte a celí motivovaní se do toho pustíte. Pak ale zjistíte, že vám chybí ten či onen mycí prostředek, houbička, hadr aj. Rázem je motivace ta tam a ne jeden nad tím pak mávneme rukou. Než se vůbec do pořádného úklidu pustíte, doporučujeme proto zkontrolovat kout s mycími prostředky, houbičkami, hadry… Zkrátka se ujistit, zda vám něco nechybí. Pokud natrefíte na šotka, napište si pečlivě nákupní seznam a při první příležitosti potřebné prostředky doplňte naráz.
K udržení dobrého fyzického i psychického zdraví není od věci do velkého jarního úklidu zapojit celou rodinu. Máte-li starší děti, můžete jim dát určitou volnost v úklidu svého pokoje, případně jim pomoci vytvořit jejich vlastní plán – počínaje třeba vytříděním šatníku nebo úklidem šuplíků ve stolech. Děti získají pocit, že jim důvěřujete a nechcete narušovat jejich soukromí a tajné skrýše (uznejte, všichni jsme je jako děti měli). Zároveň dětem úklidem zkrátíte dlouhé chvíle, na část dne je odlákáte od moderních technologií, a ještě je tímto povedete k pořádnosti. Pokud máte menší děti a hračky po celém bytě či pokoji, není od věci s nimi alespoň hračky uklidit na místo, kam patří. Muži si zase velmi rádi udělají pořádek ve své pracovně, dílně či garáži nebo nadšeně vygruntují svého čtyřkolového miláčka. Jen se nebát říct si o pomoc.
Když se vrhnete do úklidu, určitě máte pocit, že vše musíte stihnout hned a pokud možno dokonale. Stává se to, když chytíte rytmus a úklidovou vlnu. Pokud vám to takto vyhovuje, pak nic nenamítáme – každý má své tempo a zvyky. Pokud jste ale spíše ve stresu a nervózní, abyste vše co nejrychleji stihli (nejlépe během jednoho dne), pak spíše zvolněte. Po dílčím úkolu ve svém plánu si udělejte čaj nebo kafe, sedněte si s ním na zahradu nebo balkon a jen odpočívejte. Případně si najděte jinou relaxační činnost. Po kompletním úklidu místnosti do ní ještě přiveďte jaro. Můžete například dát květiny do vázy nebo jinou jarní dekoraci na stůl či parapet. Společně s vůní čistoty uvidíte, že uklizený pokoj dostane úplně jiný nádech – ten pravý jarní. A navíc budete mít radost, jak se vám to celé povedlo.
Kde s úklidem začnete, je v podstatě na vás. Všeobecně se však doporučuje začít v místnostech, kde během dne trávíte nejvíce času. Mezi ně patří zejména kuchyň a obývací pokoj. Mnohé z vás jistě napadla ještě koupelna. Tu bychom spíše doporučili nechat na závěr. A to z toho důvodu, že během úklidu neustále chodíte měnit kýble se špinavou vodou a ždímat hadry – většinou právě do koupelny. Tímto byste si akorát zmařili část své dokonale odvedené práce. Dělat jakoukoliv činnost několikrát by efektivitě, vašim silám ani optimismu moc nepřidalo.
Jednoznačně se hodí po dlouhé zimě umýt okna. Nejen skla, ale i rámy. Možná je nejvhodnější právě tímto začít. Dále nezapomeňte zkontrolovat spíž a zásoby v ní (data spotřeby a přítomnost molů a mravenců v moukách, cukru a strouhance…). Vyvětrejte v jarním vzduchu a slunci deky a peřiny. Určitě se pusťte do komplexního utření prachu, vytření podlah a vyčištění koberců. Posledním záchytným bodem je šatník. Zimní a teplejší oblečení uskladněte do horních poliček, případně do vakuových pytlů, abyste ušetřili místo. Do nižších poliček si vyskládejte jarní a letní oblečení. Pokud máte stále pocit nedostatku místa, případně se ve vašem šatníku nachází již nenošené oblečení, nemilosrdně jej vytřiďte. Odnést jej můžete třeba na charitu, z příliš starých kusů pak lze udělat hadry či bavlněné kusy věnovat na šití roušek. Uvidíte, že po jarním úklidu budete mít mnohem lepší pocit a stoprocentně i úsměv na rtech! 😊
27.03.2020
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner big content banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.